Czy panele fotowoltaiczne ściągają pioruny? Eksperci odpowiadają

fotowoltaika-podczas-burzy

W początkowym okresie popularyzacji instalacji fotowoltaicznych, pośród osób prywatnych, narosło wiele mitów na ich temat. Część z nich niestety wciąż jest obecna w niektórych kręgach, nierzadko skutecznie zniechęcając do inwestowania w alternatywne źródła energii elektrycznej. Z tego powodu rozwiejemy jeden z nich mówiący o tym, że fotowoltaika na dachu ściąga pioruny. W artykule specjaliści firmy ELKO wyjaśniają, dlaczego jest to nieprawda oraz jak zabezpieczane są panele – sprawdź już teraz!

Spis treści

Bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych

Zdecydowanie nieprawdą jest to, że instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu zwiększa ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Panele – pomijając ich obudowę – wykonane są głównie z krzemu, dlatego nie występuje na nich zjawisko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, które mogłyby „przyciągać” wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo dzięki temu nawet, jeśli użytkownik dotknąłby metalowych elementów tworzących konstrukcję instalacji, nie dojdzie do porażenia prądem.

Prawdą jest natomiast to, że pioruny zwykle uderzają w najwyższe punkty w okolicy. Fotowoltaika znajduje się ponad powierzchnią pokrycia dachowego, a więc niewątpliwie w przypadku burzy, jeśli piorun uderzy w budynek, jest spore prawdopodobieństwo, że trafi właśnie w panel. Jednak, jak podkreślają jeszcze raz nasi eksperci, jest to zjawisko całkowicie naturalne i instalacja fotowoltaiczna nie zwiększa ryzyka jego wystąpienia.

System ochrony przepięciowej

Ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że piorun uderzy w panel fotowoltaiczny, całą instalację odpowiednio zabezpiecza się na wypadek takiego zdarzenia. Stosuje się do tego specjalne ograniczniki przepięć. Ich działanie polega na rozładowywaniu nienaturalnych, bardzo wysokich napięć pojawiających się w sieci. Co ważne, dotyczy to zarówno sytuacji, w których wyładowanie atmosferyczne faktycznie trafi w budynek, jak i gdy dojdzie do tego gdzieś w pobliżu – zjawisku temu towarzyszy ogromna różnica potencjałów, która także może być niebezpieczna.

Ograniczniki chronią więc przed uszkodzeniem wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do instalacji. Dodatkowo znacząco zmniejszają one ryzyko wybuchu pożaru w wyniku uderzenia pioruna w panel fotowoltaiczny. Co ważne, jak podkreślają specjaliści firmy ELKO, można zabezpieczyć się także na wypadek pojawienia się ognia. W tym celu należy zamontować wyłącznik izolacyjny. Po uruchomieniu uziemia on napięcie z paneli, dzięki czemu np. strażacy mogą wejść na dach i podjąć akcję gaśniczą bez narażania się na ryzyko porażenia prądem.

fotowoltaika-sroda-wielkopolska

Uziemienie fotowoltaiki: czy warto?

Oprócz ochrony przepięciowej warto postawić także na klasyczne zabezpieczenie przed piorunami – instalację odgromową. Jej początek powinien być najwyższym punktem budynku, co znacząco ograniczy ryzyko uderzenia wyładowania atmosferycznego w panele. Z kolei koniec musi być uziemiony – zazwyczaj umieszcza się go po prostu w gruncie. Dzięki temu, gdy piorun trafi w piorunochron, odprowadzi on ładunek elektryczny poza budynek.

Aby instalacja odgromowa chroniła fotowoltaikę przed uszkodzeniem, należy zamontować ją w odpowiedniej odległości od paneli. Przyjmuje się, że minimalna bezpieczna odległość to około 50 cm.

Jeśli natomiast budynek nie jest wyposażony w piorunochron, należy wykonać tzw. wewnętrzne uziemienie instalacji fotowoltaicznej. W tym celu po pierwsze łączy się ze sobą wszystkie jej metalowe elementy, a więc m.in.:

  • panele,
  • części konstrukcyjne,
  • konwertery.

Następnie z tak zespolonych modułów wyprowadza się przewód o odpowiedniej grubości i jego koniec umieszcza w gruncie. To właśnie nim będą odprowadzane ładunki elektryczne w razie uderzenia pioruna.

Postaw na specjalistów od fotowoltaiki

Jak widzisz, instalacja fotowoltaiczna zarówno nie ściąga na siebie piorunów, jak i jest bezpieczna dzięki różnych rozwiązaniom ochronnym. Kluczowe jest profesjonalne jej zamontowanie, dlatego zadanie to zawsze należy zlecać profesjonalistom. Z przyjemnością podejmie się ich nasza firma ELKO – zapraszamy do kontaktu. Usługi świadczymy na terenie Puszczykowa, Wrześni, Poznania i innych miast w Wielkopolsce. Zgłoś się do nas, a zadbamy o to, aby fotowoltaika sprostała Twoim oczekiwaniom, była niezawodna oraz przede wszystkim bezpieczna w eksploatacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *