Powierzchnia dachu a panele fotowoltaiczne – sprawdź przed montażem!

montaz-fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością pośród właścicieli domów jednorodzinnych. Przy szybko rosnących cenach prądu pozwalają znacząco zredukować związane z nim rachunki, a do tego są one przyjazne środowisku. Ty także masz w planach ich montaż? Przed rozpoczęciem inwestycji, warto wstępnie ocenić parametry techniczne dachu, na którym znajdą się panele. Z artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przed montażem fotowoltaiki – skorzystaj z porad specjalistów!

Spis treści

Prawidłowa ocena dachu pod kątem fotowoltaiki

W zdecydowanej większości przypadków panele fotowoltaiczne montuje się na dachach budynków. Można to zrobić na praktycznie każdym rodzaju pokrycia dachowego, w tym m.in. na:

  • blachodachówce,
  • dachówce ceramicznej,
  • papie.

Jednak zanim zabierzesz się za realizację inwestycji, przyjrzyj się kilku istotnym parametrom dachu swojego domu.

Wielkość dachu

Najważniejszym parametrem jest powierzchnia dachu. To od niej zależy maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej, jaką da się zamontować na konkretnym budynku. Warto sprawdzić, czy przestrzeni jest wystarczająco dużo, aby znajdujące się na niej panele były w stanie sprostać zapotrzebowaniu na energię Twojego gospodarstwa domowego. Uśredniając, można przyjąć, że instalacja o mocy 5 kWp wymaga powierzchni około 25-30 mkw. Pamiętaj, że nie zawsze da się wykorzystać całą przestrzeń na dachu – jego powierzchnię mogą zmniejszać np. okna dachowe i inne elementy znajdujące się na połaci.

Kierunek połaci dachowej

Największą wydajnością wykazują się panele skierowanie na południe. Wynika to z faktu, że ta strona jest nasłoneczniona przez większą część dnia. Z kolei najgorsza jest ekspozycja północna i zwykle montaż instalacji na dachu odchylonym w tym kierunku jest nieopłacalny. W przypadku nachylenia połaci dachowej na zachód lub wschód fotowoltaika jak najbardziej będzie się dobrze sprawdzać. Jej wydajność będzie jednak nieco niższa, co należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji – wskazane jest zamontowanie dodatkowych paneli.

Kąt nachylenia dachu

Na ilość energii, jaką mogą produkować panele fotowoltaiczne, bardzo duży wpływ ma to, pod jakim kątem padają na nie promienie słoneczne. Zakres od 35 do 45 stopni to optymalne ustawienie w naszych szerokościach geograficznych. Mniejsze lub większe nachylenie dachu będzie przekładać się na obniżenie wydajności fotowoltaiki. Można uwzględnić te straty przy projektowaniu instalacji lub zniwelować je poprzez montaż konstrukcji pod panelami, która odpowiednio zmieni kąt ich nachylenia.

fotowoltaika-puszczykowo

Położenie budynku

W niektórych przypadkach położenie budynku jest kluczowe z punktu widzenia efektywności instalacji fotowoltaicznej. Problemem może być nadmierne zacienienie połaci dachowej. Cień mogą rzucać np. okoliczne drzewa lub wysokie budynki znajdujące się w sąsiedztwie. Odpowiednie rozplanowanie miejsc montażu paneli jest w takim przypadku kluczowe.

Jeśli uniknięcie okresowego zacienienia części instalacji jest niemożliwe, warto doposażyć ją w tzw. optymalizatory. Bez nich połączone szeregowo panele dostosowują swoją wydajność do tego, który w danym momencie produkuje najmniej energii – a więc np. znajdującego się w cieniu. Wspomniane urządzenia uniemożliwiają występowanie tego zjawiska. Dzięki nim każdy panel pracuje z maksymalną możliwą w danym momencie wydajnością, niezależnie od innych.

Stan techniczny

Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej na relatywnie starym dachu, jest to dobry moment na weryfikację jego stanu technicznego. Trwałość paneli szacuje się bowiem nawet na 25-30 lat, dlatego warto ograniczyć ryzyko konieczności naprawy czy wymiany poszycia dachowego przez ten okres. Z tego powodu pomyśl o zrobieniu tego przy okazji realizacji inwestycji związanej z fotowoltaiką.

ELKO – profesjonalny montaż fotowoltaiki

Wszystkie powyższe aspekty sprawiają, że kwestie zaprojektowania oraz montażu fotowoltaiki najlepiej pozostawić w rękach specjalistów. Jeśli szukasz takich fachowców na terenie Wielkopolski, zgłoś się do firmy ELKO. Działając m.in. na terenie Poznania, Mosiny i Kórnika zarówno dostarczamy instalacje fotowoltaiczne, jak i zajmujemy się ich montażem. W ramach świadczonych usług zajmujemy się również ich serwisowaniem. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *