Falownik – jaki wybrać do instalacji fotowoltaicznej? Eksperci ELKO doradzają!

falownik-jaki-wybrac

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie każdy inwestor musi podjąć na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, jest dobór odpowiedniego falownika. Błąd popełniony przy wyborze inwertera może mieć bardzo poważne konsekwencje, począwszy od mniej efektywnej pracy przydomowej fotowoltaiki, aż po awarię całej instalacji. Dowiedz się, co zrobić, by tego uniknąć. Sprawdź nasze wskazówki i wybierz model, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. 

Spis treści

Czym jest falownik i jakie jest jego działanie?

Jeśli interesujesz się tematem energii fotowoltaicznej, z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem falownika, nazywanego też inwerterem. To urządzenie, które pełni szereg istotnych funkcji w domowych instalacjach. Jego najważniejszym zadaniem jest zamiana prądu stałego wytworzonego w panelach słonecznych na prąd zmienny oraz przekazywanie energii do domowej instalacji. Ponadto urządzenie może pełnić dodatkowe funkcje, na przykład chronić instalację przed awarią spowodowaną wystąpieniem przepięć w sieci energetycznej oraz rejestrować na bieżąco dane eksploatacyjne. Właśnie dlatego dobór właściwego modelu i mocy falownika ma tak istotne znaczenie dla prawidłowej pracy całej fotowoltaiki, tym bardziej że cena zakupu tego urządzenia stanowi znaczną część kosztów całej instalacji. Na co w takim razie należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Sprawdź, jakie inwertery możesz wybrać

Modele falowników dostępnych w sprzedaży różnią się między sobą parametrami oraz oczywiście ceną. Porównując je, należy brać pod uwagę wymagania techniczne projektowanej instalacji, ale również obowiązujące aktualnie przepisy prawa. Okazuje się bowiem, że nie w każdej sytuacji masz możliwość swobodnego wyboru. Jeśli Twoja sieć ma moc większą niż 3,68 kW, obowiązkowo musi być wyposażona w inwerter trójfazowy. Jeśli jej moc jest niższa, możesz samodzielnie wybrać rodzaj falownika. W praktyce w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 3kW ze względów ekonomicznych niemal zawsze stosuje się inwertery jednofazowe. 

Przy doborze konkretnego modelu należy uwzględnić również maksymalną moc generowaną przez panele fotowoltaiczne. Zgodnie z ogólną zasadą, moc inwertera powinna stanowić 80-125% tej wartości. Pozwoli to na zminimalizowanie strat energii i optymalizację poboru prądu.

Bez względu na to, jakie urządzenie ostatecznie wybierzesz, zawsze warto stawiać na inwertery znanych marek, tak aby dzięki temu cała przydomowa fotowoltaika była trwała i niezawodna.

instalacja-paneli-fotowoltaicznych

Falownik jednofazowy

Tego rodzaju urządzenie działa w układzie jednofazowym i zwykle jest wykorzystywane w instalacjach o mniejszej mocy. Decydując się na niego, trzeba wybrać jedną fazę prądu, do której zostanie podłączony. Warto starannie przemyśleć ten wybór, tak by była to najbardziej stabilna i optymalnie obciążona ze wszystkich faz. Najlepiej, jeśli wszystkie najbardziej energochłonne urządzenia w domu będą podłączone właśnie do niej. Dzięki temu energia pozyskiwana z paneli będzie mogła być efektywnie wykorzystana. Inwestorzy decydujący się na montaż inwerterów jednofazowych kierują się przy tym zwykle przede wszystkim ceną, która jest zazwyczaj niższa niż w przypadku wariantów trójfazowych.

Falownik trójfazowy

Inwertery tego typu pracują w układzie trójfazowym. Mogą być podłączone do wszystkich trzech faz, co oznacza, że stabilność całej lokalnej sieci rośnie. Zmniejsza się ryzyko wahań napięcia. Możliwe jest także wykorzystanie w instalacji przewodów o mniejszym przekroju. W przypadku minielektrowni domowych o dużych mocach, zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest niezbędne. 

Zakładasz fotowoltaikę? Specjaliści z ELKO pomogą!

Wiesz już, na co obowiązkowo należy zwrócić uwagę, dobierając inwerter do swojej instalacji. Pamiętaj, że przemyślana decyzja na tym etapie zagwarantuje Ci efektywną i bezawaryjną pracę całego systemu przez wiele lat. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania albo wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami ELKO. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w projektowaniu i zakładaniu fotowoltaiki między innymi w Kórniku, Środzie Wielkopolskiej czy Puszczykowie, jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie dla każdego klienta. Zaufaj naszej wiedzy i wspólnie stwórzmy instalację, która nigdy Cię nie zawiedzie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *